Ciekawostki na temat kawy

  • kawa stanowi drugi co do ważności po ropie naftowej surowiec, którym handluje się na światowych giełdach.


  • kawa ma wpływ na długość życia - kawa zawiera przeciwutleniacze, które zapobiegają powstawaniu wolnych rodników, działa pobudzająco i orzeźwiająco, oraz przyspiesza przemianę materii. U ludzi pijących kawę zmniejsza się ryzyko chorób Parkinsona, cukrzycy typu II, oraz chorób serca. Żeby nie było tak różowo, to badania wykazały, że osoby pijące kawę mają skłonności do innych niezdrowych nawyków, takich jak: palenie papierosów, czy picie alkoholu w dużych ilościach.




  • kawa zawiera ważne składniki odżywcze - pojedyncza filiżanka kawy zawiera: 11% dziennej zalecanej ilości ryboflawiny (witamina B2), 6% kwasu pantotenowego (witamina B5), 3% potasu i manganu , oraz 2% niacyny i magnezu.



  • najdroższa kawa na świecie kosztuje niemal 100 zł za filiżankę - kawa Luwak (tak się nazywa) to kawa, której ziarna wydobywa się z odchodów indonezyjskiego łaskuna, który zjada tylko najlepsze owoce kawy. Częściowo nadtrawiona w żołądku zwierzęcia kawa traci gorzki smak i zyskuje lepszy aromat. Po umyciu, ziarna traktowane są tak samo jak inne gatunki (prażenie, mielenie). Trafia głównie do USA i Japonii.




  • kawa pomaga spalać tłuszcz - podobno picie kawy (a w zasadzie kofeina w niej zawarta) może przyśpieszyć metabolizm od 3 do 11%.


  • najwięksi producenci kawy - Brazylia, Wietnam i Kolumbia zapewniają 50 - 60% światowej produkcji kawy rocznie. Ponad pięć milionów Brazylijczyków żyje z uprawy trzech miliardów drzewek kawowych.



  • kawa w Polsce - do Polski moda na kawiarnie przyszła z Saksonii wraz z królem Augustem II Mocnym i Augustem III. Pierwsza kawiarnia w Rzeczypospolitej powstała w 1700r. w portowym Gdańsku, a w 1763r. w Warszawie były dwie kawiarnie.



  • kofeina działa szybko - potrzeba tylko 10 minut, by poczuć pierwsze efekty działania kofeiny, po wypiciu kawy.


  • kawa była zakazana w średniowiecznej Anglii - w 1675r. Karol II Stuart zdelegalizował kawiarnie, obawiając się, iż ludzie spotykali się w nich, żeby pozbawić go władzy.



  • kofeina poprawia wydajność podczas ćwiczeń - ludzie spożywający kawę przed treningiem osiągali lepsze rezultaty, niż Ci którzy jej nie spożywali.


  • Ile pijemy? - rocznie spożycie kawy w Europie wynosi 160 litrów na osobę, co daje cztery filiżanki kawy dziennie. Najwięcej kawy w Europie wypijają Finowie, ok. 12,7kg na jednego mieszkańca, podczas gdy Polacy około 3,4kg.



  • Kopi Zuak - Indonezyjska kawa Kopi Zuak uzyskiwana jest z ziaren uprzednio przetrawionych i wydalonych przez dziko żyjące Luaki, zwierzęta z rodziny kotowatych. Ziarna te w trakcie trawienia przez zwierze ulegają wielu transformacjom, a napar z nich ma niemal kultowe znaczenie.



  • Kawa po turecku - w Polsce panuje pogląd, że kawa zalewana wrzątkiem jest kawą po turecku, nic bardziej błędnego. Bardzo drobno zmieloną kawę zmieszaną z cukrem wsypuje się do tygielka, zalewa się zimną wodą i kilkakrotnie podgrzewa się (nie wolno doprowadzić do wrzenia) tak aby wywar tylko się podniósł. Przed przelaniem gorącego naparu do filiżanek, należy dodać kilka kropel zimnej wody, aby fusy opadły na dno.




  • Cappucino - to włoski rodzaj kawy składający się z 1/3 Espresso, 1/3 mleka parzonego i 1/3 pianki. Gorące mleko wlewamy do kawy, a na koniec dodajemy piankę oraz posypujemy czekoladą w proszku. Latte - Składa się z 1 mleka parzonego i 1 Espresso.



  • Uprawa kawy - owoce kawowca są podobne do wiśni, w których najważniejsze są ich pestki. Dojrzałe owoce mają kolor ciemnoczerwony, słodki miąższ zawiera zwykle dwa ziarenka okryte twardą łuską - tzw. pergaminem, pod którym jest jeszcze wewnętrzna osłonka zwana srebrną skórką. Drzewo zaczyna owocować po 4 - 6 latach od zasadzenia. Zwykle jest przycinane do wysokości 2m dla ułatwienia zbiorów. Na jednym drzewku mogą równocześnie, przez cały rok, występować dojrzałe i niedojrzałe owoce. Kawa wymaga specjalnych warunków, dlatego uprawiana jest głównie wokół równika. Drzewa te nie mogą stać w pełnym słońcu, dlatego koło nich sadzi się wyższe drzewa lub palmy, aby dawały cień. Nie toleruje również bardzo niskich temperatur oraz wahań poziomu opadów.






  • Palenie kawy - przez 15 minut kawa jest poddawana temperaturze ok. 200 - 300°C. Dzięki temu uzyskuje się prawie wszystkie jej atrybuty - aromat, kolor, kruchość. Im wyższa temperatura tym ciemniejszy kolor i bardziej cierpki smak. Są trzy stopnie palenia - jasne, średnie i ciemne. Im ciemniejszy brąz ziarna kawy, tym mocniejsza kawa.