Herbata zielona w medycynie chińskiej ma swoje znaczące miejsce już od ponad tysiąca lat. Chińczycy używają jej do leczenia ospałości, zaburzeń trawiennych, bólów głowy, kłopotów ze wzrokiem (nieostre widzenie), zatruć alkoholowych i rozstroju żołądka.
Im więcej pijemy tej cenionej na całym świecie herbaty tym bardziej doceniamy jej cudowny smak i aromat. Świeżo zebrane, zielone listki zostają wysuszone i podgrzane, co zapobiega rozpoczęciu się procesów fermentacyjnych.
Herbatę zieloną parzy się dwu, a nawet trzykrotnie za każdym razem uzyskując napar o innym aromacie i innych właściwościach. Pierwsze parzenie daje napar o delikatnym aromacie działający pobudzająco. Drugie, napar o intensywniejszym aromacie, smaczniejszy i działający relaksująco na nasz organizm (dlatego jest on znacznie bardziej ceniony niż ten z pierwszego parzenia).
Dobrze zaparzona herbata ma pozbawiony goryczy smak i delikatny aromat.
Sposób przygotowania:
Na 1 filiżankę (150 - 200 ml) należy wykorzystać 1 łyżeczkę suszu. Mocniejsze gatunki o zdecydowanym smaku zalewa się wodą o temperaturze 75 - 90°C, delikatniejsze wodą o 60 - 75°C. Parzyć maksymalnie 3 - 4 minuty (drugie parzenie krócej), następnie oddzielić listki od naparu. Gdy listki pozostawimy w naparze, herbata będzie bardzo gorzka i bez aromatu.
*Woda w 3 - 4 minuty po zagotowaniu osiąga temperaturę 90°C, w 12 minut spada temperatura do 75°C.
Galeria: